ADMD podpořila STAVEBNÍ HACKATHON 2025

Co bylo výzvou letošního hackathonu? Vytvořit inovativní návrh bytového domu s využitím principů sériové a modulární výstavby. Cílem bylo navrhnout řešení dostupného bydlení, které je:

  • Rychlé – zkrátí dobu výstavby na minimum.
  • Ekonomické – přinese finanční úspory a efektivní využití materiálů.
  • Udržitelné – snižuje ekologickou stopu a pracuje s moderními technologiemi.
  • Kreativní – nabídne kvalitní architekturu, která nebude kompromisem mezi cenou a estetikou.
  • Flexibilní – reflektuje potřeby různých skupin obyvatel.

Lokalita: Návrh bude situován v Moravském Krumlově (viz Projektová karta pro účely Obec a Investor).
Rozsah: Max. 1 590 m² řešeného území, zastavěná plocha max. 50 % z řešeného území (parkovací místa musí být zohledněna v rámci zastavěné plochy).
Orientační náklady na 1 m² (HPP=GFA): 30.000-40.000 Kč/m 2 (Nákladová cena pouze pro horní stavbu, tj. bez založení, ale včetně vnitřních technologií, úprav povrchů a sanity).
Dispozice bytů: 1+kk až 3+kk v cca rozmezí 25–80 m² / jednotku (1kk cca 25-30 m², 2kk cca 40-50 m², 3kk cca 60-80 m²).


Zohledněme v návrhu udržitelnost

Sociální, ekonomická a environmentální udržitelnost tvoří základní tři pilíře udržitelného designu. Účastníci byli důrazně vyzýváni, aby ve svých návrzích zohlednili architektonické důsledky každého z těchto pilířů. To zahrnuje sociální udržitelnost (například přístupnost designu, podporu zdraví a pohody, zapojení komunity a kulturní citlivost), ekonomickou udržitelnost (analýzu životních nákladů návrhů, strategie pro dosažení návratnosti investic a důraz na dlouhodobou trvanlivost a adaptabilitu staveb) a environmentální udržitelnost (snižování spotřeby energie, používání kvalitních materiálů, omezení odpadu, začlenění obnovitelných zdrojů energie).

Zvítězila dřevostavba z MENDELU

Druhý ročník studentského Stavebního hackathonu letos posunul své hranice. Uskutečnil se při příležitosti Stavebního veletrhu Brno a Festivalu architektury a poprvé se do něj zapojili i zahraniční účastníci. Celou akci organizovalo Národní centrum Stavebnictví 4.0. a do soutěže se zapojily tyto univerzity:

  • České vysoké učení technické v Praze
  • Vysoké učení technické v Brně
  • Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava
  • Mendelova univerzita v Brně
  • Česká zemědělská univerzita v Praze
  • Západočeská univerzita v Plzni
  • Technická univerzita v Košicích

Studenti pracovali ve smíšených týmech a zaměřili se na návrhy modulárního a sériového bydlení, které spojuje cenovou dostupnost, moderní technologie a důraz na udržitelnost.

Odborná porota vybrala jako nejlepší návrh cenově dostupného bytového domu pro konkrétní parcelu v Moravském Krumlově koncept využívající dřevěný prefabrikovaný systém od studentů z Mendelovy univerzity v Brně. Soutěžní výsledky však byly mimořádně vyrovnané a všech sedm týmů z technických univerzit předvedlo během 48 hodin obdivuhodné výkony.

Stavební hackathon přinesl cenný přínos také vedení Moravského Krumlova, které má zájem daný pozemek skutečně využít pro bytovou výstavbu a aktivně hledá investora. Studentské návrhy využívající různé technologie umožnily městu nahlédnout na potenciál území z různých perspektiv a načerpat inspiraci i důležité informace. Není proto vyloučeno, že některý z těchto návrhů najde uplatnění i v praxi.

Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD) je partnerem akce a podporovatelem studentů technických oborů.