Dřevostavby nenavrhujete? Chyba!

Pokud chcete být součástí moderního stavebnictví, začněte se naplno věnovat dřevostavbám. Nabízí totiž mnoho příležitostí a velký posun pro všechny projektanty, architekty i přidružené stavební profese.

Navrhování budov ze dřeva je nyní kombinací technologií, odbornosti a kreativity. Stavebnictví se stále posouvá kupředu, ovšem je potřeba se zamýšlet nad tím, do jaké míry je tento pokrok ekologický, ekonomický a udržitelný. V dřevostavbách nacházíme vyvážený poměr těchto principů díky využití dřeva jako obnovitelného lokálního materiálu s nízkými nároky na zpracovatelský řetězec, oproti jiným stavebním technologiím.

Proč navrhovat dřevostavby?

Rychlost výstavby – Dřevostavby lze postavit výrazně rychleji než zděné domy, což je velkou výhodou nejen pro investory, ale i pro vás jako projektanty a architekty, kteří tak zvládnou vyprodukovat více zakázek.

„V navrhování či případně celém procesu výstavby vidím plusy v rychlosti, lehkosti konstrukcí a minimu technologických přestávek,“ uvedl Ing. Radek Volšanský ze společnosti Nema Dřevostavby.

Rostoucí poptávka – Počet dřevostaveb v Česku i Evropě rok od roku roste, což znamená stabilní a perspektivní obor zajišťující udržitelné bydlení.

Kreativní svoboda – Dřevostavby umožňují moderní a inovativní design, včetně velkých otevřených prostor a pohledových konstrukcí ze dřeva. 

„Krása dřevěné konstrukce, její rytmus, kresba a vůně dřeva – to vše dodává stavbám příjemné měřítko a působí pozitivně na lidskou psychiku,“ potvrzuje Ing. Irena Truhlářová z ARCHCON atelier.

Variabilita konstrukčních systémů – Lze využívat různé technologie dřevostaveb včetně kombinace s jinými materiály, což dává projektantům široké možnosti volby.

Budoucnost stavebnictví – Dřevostavby nejsou jen trend, ale nevyhnutelná součást udržitelné budoucnosti. Být u toho už teď znamená být v předstihu.

„Dřevo se stává stále populárnějším stavebním materiálem, a to nejen pro rodinné domy, ale i pro bytové domy, školy či administrativní budovy. Moderní technologie umožňují stavět ze dřeva rychle, bezpečně a s vysokou kvalitou. Se zvyšujícím se důrazem na ekologii a energetickou úspornost vidíme v dřevostavbách velkou budoucnost,“ okomentovala Ing. Dana Schmittová z firmy Smart stavby.

Rekonstrukce a nástavby – Lehké a rychle realizovatelné konstrukce ze dřeva jsou nejlepší volbou pro modernizace a nástavby, které budou stále přibývat.

Rychlejší návrhový a schvalovací proces – Díky rostoucímu povědomí o dřevostavbách a moderním softwarovým nástrojům (BIM, CAD) lze projekty rychleji dokončit a schválit, což zvyšuje produktivitu.

Méně změn a komplikací na stavbě – Dřevostavby se často vyrábějí v kontrolovaném prostředí (např. prefabrikace ve výrobním závodě), což snižuje množství chyb a nepředvídatelných problémů při realizaci.

„Na dřevostavbách se mi líbí jasnost a preciznost návrhu, se kterou je již snadné dosáhnout energeticky efektivních a zároveň zdravých staveb. Před realizací dřevostavby vzniká detailní výrobní dokumentace, díky ní je pak stavba výrazně rychlejší, přesná a není zde nutná improvizace. Rozpočet, který vzniká na základě výrobní dokumentace je velmi spolehlivý a stavebníci se díky tomu nemusí obávat víceprací,“ doplňuje Truhlářová.

Práce s přírodním materiálem – Budete pracovat s přírodním, voňavým a krásným materiálem, který má tisíciletou tradici. To pocítíte již při první návštěvě výroby či staveniště.

Lepší pracovní podmínky na stavbě – Dřevostavby se často staví suchou cestou, což znamená méně bahna, prachu a těžké techniky na staveništi.

Podpora dřevostaveb ze všech stran

Evropská unie i jednotlivé státy včetně České republiky stále více podporují ekologické stavby. Ty se častěji objevují v řešení veřejných zakázek a z řad investorů vnímáme potřebu rychlé a spolehlivé výstavby, která vyvažuje dlouhý legislativní proces spojovaný s vyřizováním stavebního povolení a všech projektových prací před začátkem samotné realizace.

Tyto a další kroky ukazují na rostoucí trend podpory dřevostaveb jako udržitelného a efektivního řešení ve stavebnictví, reflektující snahu o snižování emisí a podporu ekologických stavebních materiálů. Nestůjte tedy opodál a vykročte směrem k dřevostavbám.

„Dřevostavby je nutné projektovat z důvodů ekologických i zdravotních benefitů, které znamenají budoucnost. Je to nejvíce samozřejmě vidět na trendech ze zahraničí. Navíc podíl dřeva ve stavbách bude pravidlem,“ dodává Volšanský.

Jak začít s dřevostavbami? 

Vzdělání a praxe jsou klíčovými aspekty k úspěchu v jakémkoliv oboru a ani u dřevostaveb tomu není jinak. Chuť doplnit si znalosti a odvaha aplikovat je v reálných stavebních zakázkách je cestou k rozmanitější klientele a zábavnějším projektům.

„Začít lze studiem odborné literatury, sledováním trendů v oblasti dřevostaveb a navázáním kontaktu s odborníky. Skvělým zdrojem informací jsou specializované weby, asociace dřevostaveb nebo workshopy a konference. Doporučuji také spolupráci se zkušenými architekty nebo firmami, které se na dřevostavby specializují,“ doplňuje Ing. Dana Schmittová z firmy Smart stavby.

WOOD CAMP ONLINE – Pravidelné online semináře zdarma pro projektanty, architekty a profese věnující se všem aspektům navrhování a realizace dřevostaveb. Desítky záznamů najdete na YouTube ADMD a pro účast na těch nejaktuálnějších navštivte náš web.

WOOD CAMP LIVE – Konference v Brně, která Vás uvede do komunity výrobců a realizátorů dřevostaveb, inpiruje i vzdělá díky množství přednášek a diskuzí. Více na LinkedIn, Instagramu nebo webu akce.

WOOD BASE – Konfigurátor dřevěných konstrukcí, který nabízí přehled skladeb stěn, stropů a střech certifikovaných dodavatelů dřevostaveb.

Kontakty na stavební firmy – Uplatněte své znalosti a spolupracujte na projektech s realizačními firmami, které často do svých týmů hledají nové posily na různých pozicích a to od pracovníků výroby, stavebních dozorů, projektantů a konstruktérů až po kontrolory kvality.

Dřevostavby nenavrhujete? Chyba!