Partnerství s ADMD
Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD) rozšířila v roce 2022 spolupráci se společností SECTRON v oblasti elektromobility. Zákazníkům, kteří řeší stavbu montovaného domu a zároveň uvažují o elektromobilu, tak hned v prvních úvahách můžeme poskytnout odborné informace. Nový partner nabízí komplexní služby v této oblasti, od výběru vhodného zařízení, přes instalaci, revizi, pomoci s vyřízením dotace až po proškolení zákazníka a poprodejní péči.
Jaké jsou výhody nabíjecí stanice?
Většina majitelů si před zakoupením elektromobilu klade otázku, jak a kde bude své auto nabíjet. V současné době se síť veřejných dobíjecích stanic stále rozrůstá a poskytuje možnosti nabíjení elektromobilu u benzinových stanic, na veřejných parkovištích a také na parkovištích u supermarketů. Nabíjet svůj elektromobil ale také můžete z pohodlí domova a to tak, že si na zeď v garáži nainstalujete domácí nabíječku takzvaný wallbox. Aktuálně na tento wallbox můžete získat také dotaci z Nová zelenám úsporám.
Co je wallbox?
Domácí wallbox je nástěnná nabíječka, kterou si připevníte na zeď v garáži. Wallbox se stupněm krytí IP54 je odolný a vhodný také pro venkovní použití. Instalovat jej můžete např. na stěnu domu nebo také do volného prostoru na stojan, který je kotvený do země (pole mount). Jednou z hlavních výhod nabíjení z wallboxu je ta, že večer auto připojíte k nabíječce, ráno je baterie plně nabita, stačí sednout do auta a vyjet. Nemusíte si tak dělat starosti a plánovat, kde si dobijete svůj automobil na zítřejší cestu. S wallboxem ušetříte drahocenný čas i peníze a své auto bezpečně nabíjíte v naprostém komfortu svého domova.
Možné umístění wallboxu v garáži
Jak pracuje wallbox?
Wallbox nabíjí elektromobil až 10 × rychleji než klasická 230 V zásuvka. Zároveň může kontrolovat zatížení celé domácí elektrické sítě a tím uzpůsobit časy nabíjení na dobu s nižšími tarify. Pro správný průběh dobíjení je potřeba i třífázové připojení, proudový chránič typu A, který slouží k ochraně obvodů a osob před úrazem elektrickým proudem. Také ochraňuje proti vzniku požáru, jako hlavní chránič domu nebo bytu či jako ochrana proti unikajícím proudům. V případě, že unikající proud přesáhne danou hranici (běžně 30 mA, 100 mA, 300 mA) chránič ihned odpojí a vypne chráněný obvod. Některé nabíjecí stanice komunikují se vzdáleným serverem-cloudem, který umožňuje autorizaci a správu uživatelů, diagnostiku a řízení výkonu.
SECTRON ve svém portfoliu výrobků nabízí základní wallbox bez kabelu. Pro domácí použití však doporučuje wallbox s rovným kabelem, který je velmi praktický pro instalaci v garáži. Pro nabíjení ve firmách nebo na veřejných místech v nabídce nechybí doubleboxy. Ty umožnují nabíjet dva vozy zároveň. Všechny výrobky jsou vyrobeny v odolném a moderním designu. Díky krytí IP54 a dvojitému plášti je možné wallboxy instalovat i venku.
Varianty wallboxů se zásuvkou, krouceným a rovným kabelem
Nabíjecí stanice spolu s řídící jednotkou Smartmeter vám zajistí stabilní odběr vašeho domu bez vybavení jističe. Můžete tedy používat všechny domácí spotřebiče a zároveň nabíjet auto.
Průběh nabíjení elektromobilu z wallboxu
Protože wallbox není klasický domácí spotřebič jako rychlovarná konvice nebo televize má
i své administrativní překážky. Instalaci wallboxu smí provádět pouze oprávněná osoba (s odbornou způsobilostí dle vyhlášky č.50/1978 Sb.). Navíc tato osoba musí mít profesní kvalifikaci Montér nabíjecích stanic pro elektromobily. Bez těchto oprávnění může mít nový majitel problémy se získáním dotace, nebo také při řešení nějaké závady na svém elektrickém voze způsobenou právě neodborným zapojením wallboxu.
Pracovníci společnosti SECTRON splňují všechny potřebné podmínky a nabízí také pomoc při zpracování dotační žádosti na nákup wallboxu do rodinného domu nebo pro vlastníka z SVJ.