Zásadní průlom přinesly nové testy ve zkušebně TREZOR TEST s.r.o. - montované stěny fermacell 1S31 a 1H31 v nich úspěšně zvládly požadavky testů a nyní mohou investorům, projektantům a realizačním firmám nabídnout nejen bezpečnostní příčky RC 2, ale i vyšší třídu RC 3. Novinkou je, že montované stěny s třídou RC 3 umí nyní Fermacell dodat jen s deskami fermacell, bez dodatečné výztuže plechem.
Při použití systémů suché výstavby se u mezibytových příček nebo u vnějších stěn kanceláří, bank, obchodů či jiných prostor (např. umístění datových serverů apod.) objevují požadavky na odolnost stěn vůči násilnému vniknutí. Fermacell měl doposud v tomto případě řešení s bezpečnostními stěnami fermacell, které měly bez plechové výztuže pouze třídu bezpečnosti RC2. Řada investorů však vyžadovala u svých projektů bezpečnostní stěny s třídou RC 3. V takových případech nabízel Fermacell sádrovláknité stěny, vyztužené jednou či dvěma vrstvami plechu. Toto řešení nebylo ideální, komplikovalo realizaci příček a bránilo většímu uplatnění systémů fermacell u projektů, kde byla vyžadována vyšší třída, tedy RC 3. Od dubna 2019 je tento handicap minulostí a pro sádrovláknité bezpečnostní stěny fermacell se tak otevírá zcela nový trh.
Bezpečnostní stěny fermacell RC 2 a RC 3 nabízí všechny přednosti sádrovláknitých materiálů fermacell – zákazník dostane certifikovaný produkt s výbornou akustikou, vysokou protipožární odolností a minimální tloušťkou, která šetří místo. U bezpečnostní příčky fermacell s třídou RC 3 už není nutné do konstrukce vkládat jednu či dvě vrstvy plechu.
„Naše řešení je jednoduché a přitom velmi účinné: třídy bezpečnosti RC 2 i RC 3 dosahujeme nyní pouze s klasickými sádrovláknitými deskami fermacell . Zkoušky byly provedeny také na vzorcích se zásuvkami. I zde byla splněna třída RC2 / RC3. Pro nás je to revoluční změna, protože obě třídy bezpečnosti můžeme dodávat ve skladbě pouze s deskami fermacell, bez dodatečné plechové výztuže. Tyto stěny jsou navíc nejen velmi odolné, ale také subtilní, plní požadavky normy a současně mají velmi dobré parametry vzduchové neprůzvučnosti a požární odolnosti. Brzy připravíme pro všechny nově certifikované stěny technické listy a doplníme je i do našich systémových konstrukcí. Naši partneři, realizační firmy, architekti a projektanti v segmentu dřevostaveb i suché výstavby tak s nimi mohou okamžitě počítat a zapracovat je do svých projektů.“, říká Dipl.- Ing.(FH) Jaroslav Benák, vedoucí technického oddělení Fermacell GmbH.
Montovaná bezpečnostní stěna fermacell 1S31 s třídou bezpečnosti RC 3 je nenosná bezpečnostní příčka, samostatně stojící, s ocelovou spodní konstrukcí a opláštěním čtyřmi sádrovláknitými deskami fermacell 12,5 mm. Konstrukci tvoří z obou stran dvě a dvě sádrovláknité desky fermacell o tl. 12,5 mm, každá z dvojic je slepená podlahovým lepidlem fermacell (rozteč lepení po 312,5 mm). Mezi deskami je nosná konstrukce z ocelových pozinkovaných CW profilů šířky 50 mm (rozteč 625 mm) a vrstva izolace. Tatáž stěna s třídou bezpečnosti RC 2 má stejnou skladbu, dvojice desek fermacell 12,5 mm však u ní nejsou slepené lepidlem fermacell.
Montovaná bezpečnostní stěna fermacell 1H31 s třídou bezpečnosti RC 3 má stejně jako stěna 1S31 ve skladbě čtyři desky fermacell tl. 12,5 mm, přičemž i tady je každá dvojice slepená podlahovým lepidlem fermacell (rozteč lepení po 312,5 mm). Rozdíl tvoří KVH hranol 40x60 mm KVH (rozteč 625 mm) a vrstva izolace. I u této stěny chybí v provedení bezpečnostní třídy RC 2 slepení dvou a dvou desek fermacell podlahovým lepidlem fermacell.
Testy probíhaly ve zkušebně TREZOR TEST s.r.o. v souladu s požadavky normy ČSN EN 1627:2000. Samotná zkouška na třídy RC2 / RC3 se skládala ze tří částí:
- statické zatížení - pro třídu RC 3 byla příčka vystavena statickému zatížení 6 kN v místech jednotlivých kotevních bodů
- dynamické zatížení - pro třídu RC 3 dopadalo do stanovených míst na povrchu příčky z výšky 750 mm 50 kg břemeno
Posledním testem byla doba průlomové odolnosti. Ta se prováděla pomocí normové sady nářadí a normou stanoveným způsobem. Pro třídu RC 3 nesmí průlom trvat méně než 5 minut čistého času, aniž by v příčce vznikl stanovený otvor pro vniknutí. Pracovník zkušebny se v roli pomyslného „zloděje“ pokoušel překonat konstrukci při použití páčidla délky 710 mm a dalšího šroubováku a sady ručního nářadí, do které patřilo malé kladívko, důlčíky a mechanická ruční vrtačka.