Havárii nelze stoprocentně vyloučit ani v dřevostavbě. Když už ale problém nastane, je potřeba ho řešit rychle a nic při tom nezanedbat. V průběhu životního cyklu domu se drobné nehody s únikem vody, zatečením, netěsností nevyhnou prakticky žádnému domu. Otázkou není jestli ale kdy!! Proto je třeba být vždy ve střehu, nehodu včas detekovat, lokalizovat a odstranit následky.
Každý kdo má byt nebo dům se jistě setkal s poruchou na instalačním nebo otopném systému. Zjednodušeně lze říci, že následky se stupňují s délkou trvání problému. Proto je nutné vždy co nejdříve problém zjistit a zabránit mu. Hned nato je třeba následky, které jsou často spojeny se zvýšenou vlhkostí nejen v interiéru ale i v konstrukci domu odstranit. Zvýšenou vlhkost je třeba z konstrukce dostat pryč a uvést ji do původního stavu. Nejvíce zasažené díly je třeba vyměnit případně ošetřit proti vzniku dřevokazných procesů.
Příčiny problémů mohou být velmi banální, mikroúnik šroubením instalačního rozvodu nebo pravidelné rosení přívodního potrubí do domu.
Někdy jsou ale problémy zásadnější a mohou končit kompletním podmáčením domu nebo dokonce pokud nejsou včas řešeny zasažením konstrukce dřevokaznými houbami – například dřevomorkou domácí. V tomto případě musí být řešení problému radikálnější.
K přečtení doporučujeme také předešlý článek 5 tipů pro stavbu bez vlhkosti.