V ADMD vám často zodpovídáme dotazy týkající se dřevostaveb. Připravili jsme pro Vás přehled odpovědí na ty otázky, které vás zajímají nejvíce.
Je dřevostavba hlučnější než zděný dům?
Dřevostavba od prověřené firmy ne. Hluk ve stavbách dělíme na vzduchovou neprůzvučnost a kročejovou neprůzvučnost. To, co může způsobovat hluk uvnitř dřevostavby, je zejména špatný návrh a provedení detailů spojů. Většina dřevostaveb je tvořena ze sendvičového panelu a každá vrstva v konstrukci má svůj účel, někdy i více, například tepelně i zvukově izolační. Minerální izolace, které brání úniku tepla, také dobře pohlcují zvukové vlny. Vícevrstvé stěny dřevostavby bez problému dosáhnou požadovaných normových hodnot vzduchové neprůzvučnosti. Pro dobré podmínky při kročejové neprůzvučnosti potřebujeme správné provedení napojení stěn, stropů a příček tak, aby se mezi nimi nešířily vibrace způsobené od pohybu osob. Zkušená firma má navíc tyto konstrukce dobře vyřešené, a tak se nemusíte bát, že budete slyšet souseda jak seká trávu a nebo oblíbenou hudbu svých dětí více než u staveb z jiných materiálů.
Vybírat firmu podle vzdálenosti od místa stavby?
Náklady spojené s převozem montované stavby z výrobního závodu k Vám na místo stavby tvoří jen zlomek z celkové ceny domu. Cena za “dopravu domu” je však často součástí ceny domu. Důležitým faktorem rozhodujícím o výběru stavební firmy by měla být kvalita provádění práce. Řešení nekvalitně provedeného domu či nekomfort při jeho užívání vám jistě za případné lehké navýšení ceny nestojí. Prověřené firmy, které splňují certifikaci Dokument národní kvality a jsou členem ADMD najdete po celé České republice.
Jak je to s požární odolností dřevostaveb?
Požár v domě je vždy nešťastná událost. Jak ale požár probíhá v konstrukci domu?
Nejčastější příčinou požáru je závada na elektroinstalaci a nebo nedbalost uživatelů domu. První co začne hořet je vybavení interiéru a následně pak stěny. V případě sendvičové konstrukce dřevostavby (rámová dřevostavba) je ze strany interiéru sádrokartonová nebo sádrovláknitá deska, která je nehořlavá (dle klasifikace stavebních materiálů) a chrání nosnou část konstrukce - dřevěné sloupky. Dřevo při požáru na povrchu uhelnatí, čímž chrání nějakou dobu vnitřní strukturu před rozpadem a zpomaluje postup plamene. Díky této vlastnosti dřeva je křivka požáru předvídatelná a tedy mnohem více bezpečná při požáru oproti například kovové konstrukci, která se může při požáru zřítit kdykoliv.
V případě, že k požáru opravdu dojde, je také nutné se ptát, co bude znamenat obnova takové stavby, která je po zásahu hasičů často v neobyvatelném stavu. Míra poškození stavby samozřejmě záleží také na rozsahu požáru. V případě dřevostavby je pak oprava či nutná likvidace domu jednodušším řešením, než likvidace stavby z jiného materiálu.
Je nutné se o dřevostavbu více starat?
O každou stavbu, pokud chceme aby dlouho vydržela v dobrém stavu, se musíme starat. U dřevostaveb oproti zděným stavbám není v údržbě však žádný rozdíl. Pokud máte dřevěná okna, budou potřeba pravděpodobně po nějaké době natřít. To stejné platí i u dřevěné fasády, pokud se rozhodnete pro její ošetření. Můžete ji ale zvolit také bez povrchové úpravy z modřínového dřeva a těšit se po pár letech z přírodní šedivé patiny dřeva. Pokud někde nastane problém, jako je například zatékání, je nutné najít příčinu tohoto problému a opravit ji. To ale platí u každé stavby bez rozdílu nosné konstrukce. Vzhledem ke konstrukčnímu řešení dřevostaveb, jsou však tyto opravy rychlé a jednoduše proveditelné.
Unese instalační předstěna televizor nebo kuchyň?
Dnes používané materiály jsou dostatečně únosné pro různé typy zatížení. Vnitřní plášť budov tvoří instalační předstěny nebo stěny ze sádrokartonových nebo sádrovláknitých desek, které disponují únosností až 80 kg/m2. Pro zavěšení těžších předmětů se většinou používají speciální hmoždinky určené k upevnění do sádrokartonu. Často se také u stěny, kde se počítá s vyšší potřebou únosnosti, jako například v kuchyni, používají dvě vrstvy těchto desek, nebo se již při konstrukci panelu přidají dřevěné prvky navíc.
Je místo kam se dřevostavba nehodí?
Pokud bychom uvažovali o dřevostavbě jako o srubu a nebo roubence, tak ano. Ty se opravdu nehodí do center měst a ani vesnic. Pokud budeme uvažovat o moderních dřevostavbách, tak tady žádná omezení nejsou. Často se nás ptáte na omezení v rámci například záplavových oblastí a ani tady omezení nejsou. Dokonce pokud se někdo rozhodne z nějakého důvodu pro svoji stavbu v této oblasti, je dřevostavba v záplavové oblasti výhodnější. Pokud dojde k zaplavení domu, tak u zděné stavby je potřeba odstranit omítky a začít zdlouhavý proces vysoušení zdiva. U dřevostaveb je důležité odstranit a vyměnit zasaženou část stavby, jako jsou izolace a velkoplošné prvky, a následně vysušit dřevěné prvky, které nejsou příliš masivní. Tyto opravy a vysoušení se tedy odehrávají v rámci pouhých týdnů a následně už obyvatelé stavby opět mohou bydlet v plnohodnotné, suché a pěkné stavbě. Žádná další omezení z hlediska rodinných domů dřevostavby nemají.
Může být dřevostavba vícegenerační dům?
Proč by nemohla?
Dřevo je nejstarší stavební materiál, což potvrzují roubenky a stavby ze dřeva, které stojí několik staletí. Navíc i u zděných staveb se do krovů používá dřevo. Životnost dřevostavby je plně srovnatelná se zděnou stavbou a úpravy při generačních obměnách či rekonstrukci jsou daleko snazší a rychlejší.
Je lepší difuzně otevřená nebo difuzně uzavřená konstrukce?
Záleží na vaší volbě. Důležité je, aby byla stavba provedena dobře včetně všech detailů a použitých materiálů. Obecně je to tak, že difúzně uzavřená konstrukce je náročná na prolepení parotěsné folie a nastává problém ve chvíli, kdy by došlo k jejímu protržení (zejména nevědomému). Tato konstrukce bývá ale o něco málo levnější. Difuzně otevřená konstrukce klade větší důraz na použité materiály, protože je nezbytné, aby od parobrzdné vrstvy směrem ven z konstrukce propouštěl každý materiál vlhkost a ta se nemohla v konstrukci “zadržet”. I zde by však nastal problém, pokud by byla parobrzdná deska netěsná. Je to však v tomto případě náročnější, protože se jedná o deskový materiál.
U obou konstrukcí ale platí, že nejdůležitější je správné použití materiálů, navržení konstrukce včetně detailů a následné nezbytně pečlivé provedení na stavbě. Obě konstrukce jsou ale funkčně kvalitní. Pokud chcete mít jistotu správně navržené konstrukce tak vybírejte z prověřených firem certifikací Dokument národní kvality (DNK).
Jaká je životnost dřevostavby?
U domů je potřeba životnost vždy uvažovat v několika rovinách. Jedna z nich je morální životnost, která přichází většinou s novou generací. V této fázi dům většinou přestává vyhovovat svým uspořádáním a je potřebná modernizace.
Dále se řeší životnost materiálů. Tady velmi záleží na tom, jaké materiály používáte. Zejména fasáda, okna, dveře a střecha jsou místa, která mají menší životnost. Oproti tomu nosná konstrukce domu, pokud je provedena dobře, tak vydrží několik generací.