Neustálý růst úrovně technologií výstavby, modernizace výrobních postupů či zdokonalování vlastností dřevěných konstrukcí jsou hlavní trendy, podle kterých se v tuzemsku rozvíjí odvětví dřevostaveb. Více než dvacet let v něm působí Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD), která sdružuje 25 realizačních firem a bezmála 40 partnerů z řad výrobců stavebních materiálů.
Co se týče vývoje v odvětví dřevostaveb, také v našem časopise jsme v minulých letech informovali o tom, že se stavbám na bázi dřeva v Česku dařilo až rekordně. Jakýmsi milníkem byl rok 2018, během kterého bylo dokončeno 2 945 dřevostaveb v segmentu rodinných domů. Jejich podíl v rámci stavebního trhu se tak dostal na zhruba 16 %. I když bylo za dosud poslední statisticky uzavřený rok 2019 dokončeno celkem 2 796 dřevostaveb, jedná se pouze o mírný meziroční pokles, který napovídá, že zájem o domy s dřevěnou konstrukcí mezi investory nadále přetrvává.
„Přestože celkově došlo mezi lety 2018 a 2019 ve stavebnictví ke stagnaci, naši členové zaznamenali meziročně v průměru zhruba 5% nárůst zakázek. O jejich aktuální vytíženosti svědčí fakt, že pro letošní rok avizovali zaplnění výrobních kapacit na minimálně šest měsíců dopředu. Jsme rádi, že investoři vyhledávají kvalitu a že si stále častěji vybírají firmy, které mají odborné certifikáty. V našem případě to je Dokument národní kvality pro dřevostavby,“ říká Lenka Trandová, ředitelka asociace ADMD, která jedinečný Dokument národní kvality (DNK) vydává ve spolupráci s Výzkumným ústavem dřevařským v Praze již od roku 2006.
Dřevostavby se opět otevřely
Samozřejmě, že i na dřevostavby v minulém roce dopadla pandemie onemocnění Covid-19, která postihla prakticky všechny sféry života a podnikání. Jedním z negativních jevů bylo například zdržení ve vydávání stavebních povolení. „Běžně pracujeme s tím, že vyřízení stavebního povolení pro rodinný dům trvá tři až šest měsíců. Během minulého roku se tato doba prodloužila z důvodu snížené aktivity stavebních úřadů. Došlo tedy k odsunu některých zakázek, ale jinak můžeme říct, že zájem investorů trvá. Stejně tak jsou i banky otevřeny poskytování hypoték,“ pokračuje ředitelka ADMD, jejíž členové se k pandemii postavili se vší zodpovědností.
V jednotlivých firmách byla přijata bezpečností a hygienická opatření tak, aby se snižovalo riziko šíření nemoci. Docházelo například k rozdělování směn ve výrobě nebo k oddělování výroby od ostatních oblastí, jako je obchod či administrativa. Typickou záležitostí se stalo také využívání online platforem a práce z domu všude tam, kde to bylo možné. Společnou akcí, kterou bylo naopak potřeba uspořádat „naživo“, byl tradiční Den otevřených dřevostaveb, který byl naplánovaný na 10. října 2020. A nakonec se i uskutečnil.
„Měli jsme velké štěstí, že akce vůbec mohla proběhnout, samozřejmě za odpovídajících opatření, jako bylo nošení roušek nejen ve vnitřních, ale i venkovních prostorách. Otevřeno bylo rekordních 53 staveb po celé republice, včetně dvou výrobních závodů. Napočítali jsme zhruba 1 500 účastníků, z nichž přibližně třetina byli vážní zájemci o bydlení v dřevostavbách. Myslím si, že to je dobrý signál pro celý trh. Někteří lidé totiž v době pandemie svoje investice raději urychlují, než aby vyčkávali, co přijde v budoucnu,“ upozorňuje Lenka Trandová.
Celkově vnímá, že právě osvěta a ukazování správných příkladů je jedním z hlavních úkolů, kterým má smysl se věnovat. „Stále se setkáváme s tím, že dřevostavby nejsou brány jako plnohodnotný konkurent jiným druhům výstavby. Z našeho pohledu jsou přitom mnohem dál, pokud se budeme bavit o technologiích, plánování výroby, vlastnostech konstrukcí či o rychlosti výstavby, energetických úsporách a ekologii. To vše je třeba připomínat,“ doplňuje ředitelka ADMD s tím, že i letos budou pokračovat mimo jiné v natáčení „osvětových“ videí, ve kterých s nezávislým nadhledem probírají témata spojená s realizacemi dřevostaveb.
Mezi jejich zhotoviteli za poslední rok našli dalšího nového „parťáka“, znojemskou firmu RP Stavby, která úspěšně prošla procesem certifikace DNK a stala se v pořadí 25. členem asociace. „Certifikace je opravdu náročný proces, který zahrnuje zhruba půlroční přípravu. Výzkumný ústav dřevařský posuzuje nejen dokumenty firem, ale sleduje jejich práci i přímo na stavbách. Musím říct, že naši členové jsou velmi rádi, že certifikací projdou, protože vždy se najde něco, co je možné zlepšit nebo zefektivnit,“ dodává Lenka Trandová.
Dopis ministrům
Jelikož v ADMD mají zájem o to, aby se zlepšovalo celé prostředí, ve kterém její členové podnikají, obrátili se koncem roku 2020 jménem předsedy výkonné rady Michala Šopíka přímo na vládní představitele. V otevřeném dopise, adresovaném ministryni pro místní rozvoj Kláře Dostálové a ministru průmyslu a obchodu Karlu Havlíčkovi, zaznívá varování před „možnou katastrofou v prostoru malých a středních firem ve stavebnictví“. Doslova výbušnou směs podle autora dopisu tvoří komplikovaný a nefunkční stavební zákon v kombinaci s dopady pandemie Covid-19 a dlouhodobým nedostatkem pracovních sil. Bude stát tyto problémy dál ignorovat, anebo se konečně postaví k jejich řešení čelem? Snad se co nejdříve dočkáme odpovědí, a hlavně adekvátních řešení.
Článek byl vytvořen pro únorové číslo časopisu Střechy-Fasády-Izolace.
Časopis vychází v tištěné i elektronické podobě.
Text: Tomáš Svoboda, foto: archiv ADMD