Stovky rodin loni našly nové bydlení

Navzdory proměnlivým podmínkám ve stavebnictví si dřevostavby stále drží svou pozici na trhu. Jaké jsou aktuální statistiky výstavby a jak se liší ceny mezi bungalovy a patrovými domy? Podívejme se na detailní čísla členských firem ADMD.

Počty dřevostaveb od členů ADMD

Firmy sdružené v ADMD postavily v roce 2024 celkem 676 dřevostaveb. Rodinné domy tvořily naprostou většinu, přičemž bungalovy vedly s 57% podílem (385 domů), zatímco patrové domy tvořily 43 % (291 domů).


„Trend ukazuje, že přestože přízemní domy stále dominují, patrové domy jsou na vzestupu oproti roku předešlému. U veřejnosti vnímáme větší informovanost, co se dřevostaveb týče a pro mnohé je to už jasná volba. Hledají prověřenou stavební firmu a s tím jim umíme v ADMD pomoci,“ dodává ředitelka ADMD Blanka Nováčková.


Moderní technologie a ekologické stavby

Dřevo jako stavební materiál umožňuje využití pokročilých technologií výroby. Členové ADMD realizující stavby z lehké rámové konstrukce či masivních panelů produkují téměř totožný poměr staveb z různých kombinací certifikovaných materiálů. Z letošních staveb bylo 51 % realizováno difuzně otevřenou konstrukcí a 49 % difúzně uzavřenou konstrukcí.

Rekuperační systémy v dřevostavbách se stejně jako loni objevují ve více než třetině realizovaných dřevostaveb – 36 % domů v roce 2024 bylo vybaveno touto technologií, která přispívá k lepší kvalitě vzduchu a úspoře energií.


„Zákazníci u nás vyhledávají esteticky zajímavé domy vybavené moderními technologiemi. Všechny dřevostavby, které jsme loni stavěli, byly vybaveny řízeným větráním a oblíbenou kombinací pro vytápění bylo tepelné čerpadlo (vzduch-voda) s podlahovým systémem,“ komentuje Lukáš Černík, jednatel společnosti LUCERN. 


Pasivních domů bylo mezi dokončenými dřevostavbami 38, což odpovídá průměru za poslední léta. Valná většina klientů tedy stále preferuje domy v nízkoenergetickém standardu, které se objevují v nabídkách stavebních firem a vyhovují všem požadavkům na komfortní a energeticky úsporné bydlení.

Bungalovy opět vedou

Bungalovy si udržují popularitu, tvoří více než polovinu všech staveb. Průměrná podlahová plocha těchto domů se pohybuje kolem 112 m². Doba výstavby je 3,5 měsíce, přičemž na jeden bungalov se spotřebuje 25 m³ dřeva.

Cena hrubé stavby se pohybovala v průměru okolo 2,4 mil. Kč a bungalov na klíč vyšel na 4,8 mil. Kč (bez základové desky a DPH).


„Naše produkce se v loňském roce skládala výhradně z bungalovů s difúzně otevřeným typem konstrukce. Můžeme tedy potvrdit, že klienti rádi volí přízemní domy z kvalitních materiálů,“ uvádí Tomáš Tesař, majitel firmy DOMY D.N.E.S.


Patrové domy pro více prostoru

Patrové domy sice tvoří menší podíl, ale jejich průměrná velikost je vyšší než u bungalovů. Podlahová plocha činí průměrně 134 m² a výstavba trvá přibližně 4,4 měsíce. Spotřeba dřeva na jeden patrový dům je přibližně 33 m³.

Cena hrubé stavby patrového domu se pohybovala o milion více než u bungalovu, tedy 3,4 mil. Kč a na klíč se takový dům vyšplhal na 6,3 mil. Kč (bez základové desky a DPH).

I Vaše rodina může spokojeně bydlet

Často jsou nám od známých, kteří už ve vlastním domě bydlí, zmiňovány fráze jako “ještě že už bydlíme, jednou to stačilo”, “tolik práce kolem stavby jsme nečekali” nebo “kdyby jsme to svěřili odborníkovi, určitě bychom ušetřili”. Stavba domu je náročný proces a můžeme potvrdit, že značnou roli na jeho hladkém průběhu hraje výběr kvalitní stavební firmy. Proto zvažte certifikované společnosti z řad ADMD, které Vás rády provedou celým procesem od návrhu až po samotnou realizaci domu. Dobrý výběr na začátku je zárukou spokojenosti na celý život. 

Zdroj foto: členské firmy ADMD

Stovky rodin loni našly nové bydlení