Ve dnech 24.–27. dubna 2024 se na brněnském výstavišti uskutečnil Stavební veletrh Brno a Festival architektury. Obě akce v rámci svého programu přinesly i mimořádně zajímavou soutěž – Stavební hackathon – organizovaný Národním centrem Stavebnictví 4.0 (NCS 4.0). Tato soutěž se zaměřila na inovace a technologický rozvoj v oblasti dostupného bydlení.
Nultý ročník Stavebního hackathonu na téma dostupné bydlení přinesl inovativní koncepty, které mohou inspirovat státní správu i soukromé společnosti k řešení naléhavého problému s nedostatkem dostupného bydlení.
Stavebního hackathonu 2024 se zúčastnilo šest týmů vysokoškolských studentů z předních českých technický zaměřených univerzit
- ČVUT v Praze,
- ČZU v Praze,
- ZČU v Plzni,
- VŠB-TU Ostrava,
- VUT v Brně,
- Mendelova univerzita v Brně.
Studenti se pustili do řešení náročných úkolů zaměřených na materiálové, konstrukční a cenové aspekty dostupného bydlení. Výsledky studentského úsilí posuzovala odborná porota, v níž zasedli zástupci Ministerstva pro místní rozvoj, Ministerstva průmyslu a obchodu, VUT v Brně a architektonického ateliéru CHYBIK + KRYSTOF.
Přehled soutěžních kategorií a oceněných týmů
- Cenu Ministerstva pro místní rozvoj “Za koncept dostupného bydlení” získal tým ČVUT v Praze
Tým složený ze studentů Fakulty stavební ČVUT a studentky Fakulty architektury ČVUT zvítězil v kategorii „Koncept dostupného bydlení“. Ocenění vítěznému týmu předal ve čtvrtek 25. dubna 2024 ministr pro místní rozvoj ČR Ivan Bartoš. Návrh studentů byl vyhodnocen jako nejvíce komplexní a zohledňující nejen prvky dostupného bydlení, ale rovněž i ekonomické aspekty dostupného bydlení, parametry pro jeho výstavbu a realizovatelnost. - Cenu Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky “Za udržitelnost a environmentální efektivitu” získává tým Mendelovy univerzity v Brně
Spokojeni byli i členové týmu ČZU v Praze, jejichž zástupce dal celému hackathonu výborné vysvědčení: „je to skvělá zkušenost a příležitost k vybočení z komfortní zóny, možnost vyzkoušet si něco kompletně nového a podívat se na problematiku komplexně. Pracovalo se nám výborně, měli jsme skvělý tým i skvělého mentora. Automaticky došlo k rozdělení rolí a byli jsme schopni pracovat jednotlivě, i jako celek. Jsme rádi za možnost být tady.“ - Cenu PKV “Za energeticky udržitelné řešení” převzal tým z Fakulty stavební VUT v Brně
Studenti si odnesli výhru za nejlepší využití obnovitelných zdrojů a související technologie. Jednatel společnosti PKV Jiří Pech ocenil na práci všech studentů diverzitu řešení a nasazení, se kterým k projektům přistupovali. Oceněný tým si odnesl pochvalu za synergii mezi používáním bytového domu a tempem výroby panelů fotovoltaické elektrárny instalovaných vůči různým světovým stranám a také za využití lokálního zdroje tepla. - Cenu Národního centra Stavebnictví 4.0 “Za návrh řešení Stavebního hackathonu 2024” získává tým z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze
Cenu získal tým, který nejlépe splnil všechna kritéria soutěže. , Tým společně s mentorem Michalem Šopíkem ze společnosti Vesper Homes řešil dostupné bydlení v rámci dřevostaveb. „Je vidět, že je tady naděje. Všichni tito studenti to dokázali. Musím je pochválit, protože všechny koncepty byly opravdu na úrovni, všichni měli nápady a odvedli kus dobré práce,“ zhodnotil Michal Šopík studentské výkony.
Akce, jako je tento hackathon, jsou klíčové pro společenské i ekonomické aspekty udržitelného rozvoje. Prostor univerzitního městečka s vystavenými exponáty navíc umožnil technicky zaměřeným vysokým školám představit širokou paletu svých aktuálních projektů a výzkumů, což obohatilo celou akci o další rozměr vzdělávání a výměny informací.
“Jsem velmi potěšena, že mezi oceněnými týmy jsou dvě školy, které se zaměřují na výuku dřevostaveb v České republice. Dřevo se navíc objevilo ve třech projektech, což podle mě dokazuje pohled mladé generace na současně měnící se trendy ve stavebnictví, a to ať už jde o téma udržitelnosti či modernizace v podobě prefabrikace,” dodala Lenka Trandová, ředitelka ADMD.
Poděkování partnerům a podpora ze strany pořadatelů a státní správy
Akce se konala pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a Ministerstva pro místní rozvoj ČR, s podporou významných firem, kterými jsou Autodesk, STRABAG, KOMA Modular, Asio, Progress Group, Vesper Homes, RD Rýmařov a HELUZ. Všechny přispěly spolu s Asociací dodavatelů montovaných domů svými zkušenostmi a mentory k úspěšnosti celého eventu.
Tento Stavební hackathon představuje pouze začátek dlouhodobého úsilí Národního centra Stavebnictví 4.0 o podporu inovací v oblasti bydlení. Jeho výsledky slouží jako inspirace pro města, obce a stavební průmysl celkově. A navíc zdůrazňují význam inovace a adaptability v rychle se měnícím světě.
Hodnocení Stavebního hackathonu zúčastněnými osobami
Karel Plotěný, zakladatel společnosti ASIO a mentor studentských týmů v oblasti vodohospodářských řešení, řekl: “potěšilo mě, že soutěžící se nechali inspirovat řešením na lokalitě Chytré Líchy a že při řešení MZI používali i naše výrobky. A navíc mě překvapily schopnosti a znalosti soutěžících hned v několika oborech – počínaje návrhem dispozice a končíc řešením energií. Určitě super přehlídka, co se týká schopností mladé generace. Myslím, že soutěžící studenti nemusí hledat místo pro své další působení, tedy pokud nepohrdnou nabídkami těch, co je viděli v akci.”
Ivan Bartoš, místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj ČR vysoce ocenil, že tématem nultého ročníku Stavebního hackathonu bylo právě dostupné bydlení, které označil za nejen český, ale i celoevropský problém. Při vyhlašování výsledků řekl: „Stavební hackathon na téma dostupné bydlení je další střípek do skládanky spolupráce s univerzitami, developery a architekty. Doufám, že ve spolupráci všech těchto segmentů, soukromých investorů a bankovních institucí budeme moci téměř na klíč poskytovat systémové řešení tam, kde je dostupné bydlení potřeba realizovat. Situace se horší každý rok, přestože se snažíme, ale věřím, že v dlouhodobém horizontu se nám ji podaří zvrátit a že i tento hackathon by k tomu mohl přispět.“
Nultý ročník zhodnotil také Radoslav Sovják, profesor ČVUT v Praze a ředitel Národního centra Stavebnictví 4.0.: „na začátku jsme se toho trochu báli, měli jsme omezený čas i rozpočet, ale zpětně jsem z toho nadšen. Moc děkuji všem týmům, které sem přijely a nebály se jít do prvního stavebního hackathonu. Řešení, která tady vznikla, jsou skvělá, a určitě nechceme, aby zapadla někde v šuplíku.“